Letní turistika v Dolomitech. Tipy na tři nejhezčí túry

Vysoké skalní věže ostře kontrastují se svěže zelenými rozkvetlými loukami. Do toho září smaragdová jezera. Není divu, že italské Dolomity patří k nejnavštěvovanějším horám Evropy. Dnes vás zveme na vysokohorské túry na Marmoladu, Lagazuoi a Piz Boe.
Itálie, Dolomity. Lago di Fedaia

Itálie, Dolomity. Lago di Fedaia | foto: David HainalliDNES.cz

Vzhledem k tomu, že všechny tři vrcholy, na které vystoupíme, leží poblíž sebe, je možné všechny tyto túry podniknout za necelý týden i s časovou rezervou pro případ špatného počasí.

Nepotřebujete zvláštní vybavení, hlavně dobré boty na vysokohorskou turistiku. Pouze na Marmoladu, kde se jde po ledovci, doporučujeme kvůli bezpečnosti mačky a lano pro navázání ve skupině.

Na nejvyšší vrchol Dolomit

Marmolada (3 343 m), která je nejvyšším vrcholem Dolomit, má dvě zcela odlišné tváře. Jižní svahy spadají příkře, místy převisle, z mnoha set metrů vysokou skalní stěnou, která láká zkušené lezce z celého světa. Pro běžné turisty jsou mnohem přístupnější severní svahy, pokryté ledovcem, sem se vydáme i my.

Vyjíždíme k nádrži Lago di Fedaia, od níž je to kousek k dolní stanici lanovky. Ta nás vyveze až k chatě Rif. Pian dei Fiacconi ve výšce 2 625 m. Lanovka vypadá trochu jako "dobytčák" - žádná sedačka, jen malá plošinka obehnaná zábradlím.

Itálie, Dolomity. Ledovec Marmolady

Ledovec Marmolady

Kousek nad chatou vstupujeme na ledovec, který je naštěstí bez sněhu a trhliny jsou velmi dobře vidět. Historek o pádech do zrádných trhlin ale známe dost, proto vytahujeme z batohu sedáky, mačky (stoupací železa), pár karabin a navazujeme se na lano. Kličkujeme mezi trhlinami a sledujeme cestičku vyznačenou hroty maček turistů, kteří prošli před námi.

Postupně se dostáváme pod skalní stěnu, která se vypíná nad pravým okrajem ledovce. Výstup stěnou není příliš náročný, jen je nutné použít ruce. Celý skalní výstup pak zajišťuje ocelové lano a kramle.

Netrvá dlouho a stojíme na 3 343 metrů vysokém vrcholu u meteorologické observatoře. Počasí nic moc, předpověď vychází na sto procent, a tak spěcháme dolů. Déšť a bouřka přichází přesně ve 14:00, ale to už jsme bezpečně ze skály i ledovce dole a sestupujeme po sjezdovkách k jezeru Lago di Fedaia.

Itálie, Dolomity. Lago di FedaiaItálie, Dolomity. HořecItálie, Dolomity. Svišť horský

Nejhezčí vyhlídky na Marmoladu

Další den se vydáváme na odpočinkovou trasu na protějším hřebeni. Od chaty Passo Fedaia stoupáme po širokých cestách a sjezdovkách k chatě Rif. Padon. Tady začíná panoramatická vyhlídková cesta s názvem "Sentiero Geologico Arabba". Kocháme se nádhernými výhledy na celý masiv Marmolady. Na svazích se pasou ovce a občas zaslechneme i hvízdání svišťů horských.

Cesta vede po úbočí a vpravo nad námi se tyčí skalnatý hřeben Padon s jednou z nejatraktivnějších a nejtěžších zajištěných horských cest v oblasti.

Itálie, Dolomity. Marmolada

Marmolada

Lagazuoi - dynamit, krev a tunel v kopci

Dolomity mají za sebou i kus pohnuté historie. Dokladů a památek na nesmyslné poziční boje první světové války je v těchto horách požehnaně. Tunely střídají staré zásobovací stezky, zbytky opevnění a drátů. Pomyslným návratem v čase je i výstup na legendární horu Lagazuoi (2 756 m).

Itálie, Dolomity. Cestou k tunelu LagazuoiKvůli nedostatku parkovacích míst necháváme auto pod sedlem Passo Falzarego, kde si kupujeme lístky na lanovku a vyjíždíme na vrchol Lagazuoi. Už z okna gondoly je na první pohled zřejmé, že kopec není v normálním a přírodním stavu. Stěny jsou rozbité od dynamitových náloží a samotný plochý vrchol je o několik set metrů nižší než okolní kopce.

Itálie, Dolomity. V tunelu LagazuoiKousek pod horní stanicí lanovky se pak vydáváme po naučné stezce vedoucí mezi zbytky opevnění, zákopů, drátů až k tunelu, který tu zbyl jako památka po urputných bojích.

Lagazuoi byl odjakživa, podobně jako sousední Tofany, strategicky významným kopcem. Od začátku bojů na Tyrolské horské frontě byl obsazen bránícími se Rakušany, zatímco Italové operovali "přes údolí" v oblasti Cinque Torri, Averau a Nuvolau. Situace se zdála neřešitelná až do chvíle, kdy italské velení pojalo na první pohled šílený plán. Italské jednotky měly vyhloubit tunely v útrobách vrcholu Lagazuoi a vyhodit stanoviště Rakušanů do povětří, což se jim nakonec podařilo. Od té doby je vrchol plochý a všechny okolní kopce ho výrazně převyšují.

Itálie, Dolomity. V tunelu LagazuoiNa konci naučné stezky sestupujeme s čelovkami do starého vojenského zásobovacího tunelu v nitru hory. Občas nám temnotu tunelu spoře osvícenou našimi čelovkami a mobily ozáří světlo pronikající zbytkem střílny.

Jediné, co zde od doby války přibylo, je ocelové lano, které usnadňuje sestup. Jinak je vjem naprosto dokonalý. Tma, samota a beznaděj. Říkám si: "Kurňa, kdyby si ti kluci mohli své nevyřízené účty vyrovnat někde u piva v hospodě, nemuselo být tolik zbytečně mrtvých."

Piz Boe - nejsnadněji přístupná třítisícovka Dolomit

Na závěr vystoupíme na Piz Boe (3 152 m), který má pověst snadno přístupné hory. Nejčastějšími možnostmi k dosažení vrcholu je buď lanovka ze sedla Passo Pordoi, nebo náročnější ferátový výstup ze stejného sedla.

My ale volíme neméně zajímavou a na výhledy a scenérie bohatou turistickou cestu, která začíná u chaty Rif. M Palldi. Zpočátku až příliš prudce klesáme do malebného údolí Val Lastites. Cesta ale zase brzy nabírá výšku a stoupá podél kaskád potoka, impozantních vodopádů a v horních partiích přechází do suťových polí.

Postupně se údolí Val Lastites rozšiřuje. Vysoké nebetyčné skalní stěny a rozsáhlá suťová pole vyjadřují divokou nespoutanost zdejší krajiny. Nádherné výhledy doslova berou dech.

Itálie, Dolomity. Piz BoeItálie, Dolomity. Údolí Val LastitesItálie, Dolomity. Piz Boe

Na vrcholu pak romantiku bohužel vystřídají davy turistů, nejsnadněji přístupná třítisícovka Dolomit se nezapře. Jen se občerstvíme v restauraci a sestupujeme zpět do sedla Passo Pordoi.

Výstup není náročný, ale vyplatí se sledovat předpověď počasí. Já už jsem tu byl vícekrát a jednou mě zastihlo husté sněžení, takže nakonec jsem se na vrchol nedostal.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT
Asi nejrychlejší cesta z Prahy do Cortiny d´Ampezzo vede přes České Budějovice do rakouského Lince, Salcburku a dále pak přes Bruk, Lienz a přes hraniční vesničku Sillian do Itálie. Ve vesnici Dobbiaco je třeba odbočit doleva na Cortinu d´Ampezzo.
Také z Brna je cesta orientačně velmi snadná. Doporučovaná trasa vede přes Vídeň směrem na Spittal an der Drau do Lienze. Další cesta je shodná s cestou z Prahy.
Obě varianty jsou dlouhé přibližně 600 km a doba jízdy se bude pohybovat kolem 7-8 hodin. Je nutné počítat s tím, že se na rakouských dálnicích za jejich použití platí. Informace o cenách a délce platnosti dálničních známek jsou k dispozici např. na stránkách ÚAMK - ZDE.

UBYTOVÁNÍ A TÁBOŘENÍ

V Dolomitech je podobně jako v jiných italských turistických oblastech a národních parcích zakázáno tábořit ve volné přírodě. Vyplatí se připlatit si za služby celé řady kempů nebo penzionů, a neřešit tak nepříjemnou komunikaci s policií nebo strážci národních parků.
Pro popisovanou oblast doporučuji z vlastní zkušenosti kemp Olympia v Cortině d´Ampezzo a kemp Malga Ciapela pod jižní stěnou Marmolady.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ - turistika
V Dolomitech si můžeme vybrat výlety od těch s časovou náročností do jedné nebo dvou hodin až po náročné celodenní túry nebo několikadenní přechody po horských chatách. Každopádně doporučuji kvalitní turistické boty (maratonky určitě nestačí), funkční spodní prádlo, druhou vrstvu na zateplení (fleece nebo windstopper) a kvalitní nepromokavé kalhoty a bundu. Přiměřeně velký batoh a dostatek vody by měly být samozřejmostí.
LEDOVEC
Pohyb po ledovci vyžaduje podle aktuálních podmínek použití maček (stoupací železa), cepínu a navázání na lano. V batohu nebo raději na sedacím úvazku by navíc neměly chybět alespoň 3 karabiny se zámkem a průsíkovací smyčky pro případ pádu do trhliny a nutnosti vyproštění spolulezce. Mobilní telefon s nabitou baterií a uloženým číslem na oblastní záchrannou službu by sice měl být naprosto standardním vybavením každého vysokohorského turisty, ale v případě pohybu po ledovcích a via ferrata to platí dvojnásob.
POJIŠTĚNÍ
Pokud se rozhodnete pro výstup na Marmoladu nebo lezení zajištěných horských cest, seznamte se podrobně s pojistnými podmínkami svého cestovního pojištění. Některé pojišťovny zařazují tyto aktivity do nepojištěných výjimek a případný zásah záchranné služby se vám pak může nepříjemně prodražit. Osobně doporučuji členství v Rakouském alpském svazu (OEAV - Oesterreichischer Alpenverein), které kromě dalších výhod zprostředkovává i velmi výhodně pojištění aktivit v horách.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zkažená dovolená? Na naštvané hosty pomalu nastupuje umělá inteligence

12. května 2024  10:11

Omluvy rozzlobeným klientům je podle Natashi, ředitelky luxusního resortu jednou z nejtěžších částí...

Úplně obyčejné a nádherné Polsko. Objevte Roztoczanský národní park

13. května 2024

Až na samém východě Polska leží Zwierzyniec, krásné místo uprostřed zelených, hustých lesů. Je...

Zkažená dovolená? Na naštvané hosty pomalu nastupuje umělá inteligence

12. května 2024  10:11

Omluvy rozzlobeným klientům je podle Natashi, ředitelky luxusního resortu jednou z nejtěžších částí...

Na co zírá mašinfíra: S Praotcem Čechem k Řípu a za mašinkami do Zlonic

12. května 2024

Seriál Dnes pojedeme s Praotcem Čechem přímo pod bájný Říp. Spěšný vlak, kterým jsme vyrazili z Vraňan do...

Od půl desáté žádný alkohol. Na Mallorce a Ibize se zpřísní prodej v resortech

11. května 2024  19:58

V částech Mallorcy a Ibizy, které jsou hojně navštěvovány turisty, bude nově platit přísný zákaz...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...